Nadir Blog

Subheading

Giyilebilir Sanat: RoseBari

Giyilebilir Sanat: RoseBari

Eylül 05, 2018 0 Yorum

Geçtiğimiz günlerde RoseBari'nin kurucu ve tasarımcılarından Bardia Moradi ile yaptığımız keyifli röportajı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tasarım, sanat, ilham ve biraz da İran'dan bahsettiğimiz bu keyifli röportaj için okumaya devam edin lütfen.

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ben Bardia Moradi. Kendimi bildim bileli çağdaş sanata meraklıydım. Resim, heykel ve moda tasarımı… Tahran Azad Üniversitesi’nde petrol mühendisliği okudum. Fakat 2 yıl önce bir kadınla tanıştım, kendisi ressam ve beni sanatı daha derin anlamaya yöneltti. Böylece sanat hayatımı ve gelecek planlarımı değiştirdi. Ben ve en yakın arkadaşım Rozmehr modayla ilgilenmeye başladık. Çünkü Tahran’ın daha çağdaş ve renkli olmaya ihtiyacı olduğuna inandık. RoseBari bu inancımızla kuruldu diyebilirim.

Devamını Oku
''Less is More'': Basic Shapes

''Less is More'': Basic Shapes

Eylül 04, 2018 0 Yorum

Düz ve geometrik formları, kaliteli malzemeleriyle öne çıkan Basic Shapes'in kurucusu ve tasarımcısı Pınar Acar'la tasarım algısı ve markasıyla ilgili çok keyfli bir söyleşi gerçekleştirdik. Öncelikle biraz kendisinden bahsetmemiz gerekirse, Pınar Acar 1980 İstanbul doğumlu. Üniversite eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi'nde Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde bitirdikten sonra moda sektöründe tasarımcı olarak çalışmaya başladı. 2007'de Tigsad İç Çamaşırı Yarışması'nda onur ödülü kazandıktan sonra kısa süreliğine Kanada'da Vancouver'da kaldı. Orada bulunduğu süre içerisinde aynı koleksiyonuyla Vancouver Fashion Week'te defile sunumu oldu. Şu an ise giyim ve deri çanta üzerine kendi markasına koleksiyon hazırlıyor. Bir yandan da sektörde freelance tasarım yapmaya devam ediyor.
Devamını Oku
Kağıttan Eşyalar: Epidotte

Kağıttan Eşyalar: Epidotte

Ağustos 28, 2018 0 Yorum

Epidotte markasının kurucusu Esther Levi, çevreyi korumak ve insanlığın doğaya verdiği zararı biraz olsun azaltabilmek için geridönüşümlü malzemeden özel ürünler tasarlıyor.
Levi, küçüklüğünden beri sanat ve tasarımla ilgili bir yolda yürüyeceğinden emindi ve İtalya’da moda tasarımı eğitimi aldıktan sonra 5 yıl Levinson Leather firmasının tasarımcısı olarak deri işi yapan babasıyla birlikte çalıştı. Fakat hayalinde her zaman farklı bir şey yaratmak vardı.
Epidotte ise çalışma hayatı boyunca gezdiği-gördüğü her şeyden ilham alarak edindiği tüm bilgilerin gösterdiği yol ve kalbinin sesiyle ortaya çıktı. Çevre dostu selüloz kağıtlarla tanıştığı gün, yıkanabilir olması onu çok etkilemişti. Böyle güzel bir malzemeyi tasarımla birleştirip insanların hayatında yer edinmesini sağlamaktı amacı. Önceliği ise kendisini en güzel şekilde yansıtabilmek ve insanlara yeni bir yaşam tarzı sunabilmekti. 
Devamını Oku

Camın Büyülü Dünyası

Camın Büyülü Dünyası

Ağustos 15, 2018 0 Yorum

Doğal formlardan yarattığı cam tasarımlarla dikkat çeken Şebnem Kurtul büyük beğeni topluyor. Renkli ve farklı parçalarıyla öne çıkan tasarımlar adeta gönlümüze taht kuruyor.

Biyografi: Şebnem Kurtul İstanbul'da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nü bitirdi. Mezun olduktan sonra çeşitli atölyelerdeki usta ellerden cam eğitimi almaya başladı. Sanat, tasarım bilgisini ve el becerisini aktarabileceği; üretim anında ona en çok heyecan veren yolun cam olduğunu keşfettiğinde kendi atölyesini açmaya karar verdi. İlk atölyesini 2013 yılının Nisan ayında Nişantaşı'nda açtı.

Devamını Oku
Narin Slippers: The Continuing Story Passed Down From Generation to Generation.

Narin Slippers: The Continuing Story Passed Down From Generation to Generation.

November 16, 2017 0 Yorum

The story of Narin Slippers we learned from our interview with Simla Ünal, the owner of Narin Slippers that is active in business for generations , is very interesting. The story begins with the father of Ünal's grandsfather and his family's migration from Thessaloniki to Turkey. After their migration, they continued their family business producing hand made slippers in Istanbul and they began producing handmade slippers in their workplace. In 1951 Ünal's grandfather started retail sale in their shop.
Devamını Oku
BAHAR KIPIRTISI

BAHAR KIPIRTISI

May 29, 2017 0 Yorum

Bahar geldiğinde mi ben böyle olurum? Yoksa böyle olduğumda mı gelir bahar?
Bir kıpırtı gelir ya hani içine, her bahar geldiğinde benim de aklıma bu şarkı gelir. Bu sene dört gözle bekleten bahar sonunda geldi. Sokaklar rengarenk açan çiçekler, şehir sanki şarkı söyleyen bir kadın…
Devamını Oku