Ağustos 15, 2018 0 Comments

Doğal formlardan yarattığı cam tasarımlarla dikkat çeken Şebnem Kurtul büyük beğeni topluyor. Renkli ve farklı parçalarıyla öne çıkan tasarımlar adeta gönlümüze taht kuruyor.

Biyografi: Şebnem Kurtul İstanbul'da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nü bitirdi. Mezun olduktan sonra çeşitli atölyelerdeki usta ellerden cam eğitimi almaya başladı. Sanat, tasarım bilgisini ve el becerisini aktarabileceği; üretim anında ona en çok heyecan veren yolun cam olduğunu keşfettiğinde kendi atölyesini açmaya karar verdi. İlk atölyesini 2013 yılının Nisan ayında Nişantaşı'nda açtı.

Tanınması: Şebnem Kurtul, atölyesinde cam workshop'ları düzenledi. Kendisi ve yakın çevresi içincam takılar tasarlayarak sektöre ilk adımlarını attı. Tasarımcının ürünleri beğilmeye ve özel üretim talepleri gelmeye başlayınca Kurtul, kendi adını verdiği markasını kurdu. Ürünleri kısa zamanda büyük ilgi gördü. Tasarımları başta İstanbul Modern Sanat Müzesi'nin mağazası olmak üzere; Lunapark, Mockup Moda ve Bugazzi Bodrum'da satılmaya başladı. Ayrıca marka Kanada'da tasarım mağazalarında ve lokal galerilerde yer alıyor. 

Çizgisi: Tasarımcı yeni koleksiyonuna ''Joy'' adını verdi. Kurtul, pozitif enerjisinin tasarımlarına sahip olan kişilere de geçtiğine inanıyor. Sıcak cam eritme ve füzyon tekniklerini kullanarak, camı gümüş ve pirinçle birleştirip küpe, kolye ve yüzüklere dönüştürüyor. Takılarını kullanan kişiler aynı zamanda tek tek, elle üretilmiş sanat eserlerini üzerlerinde taşımış sayılıyor.

İlham Kaynağı: Kurtul'un en büyük ilham kaynağı doğal formlar. Cam ve tasarımları arasında oluşturduğu bağlantıyı ise şöyle anlatıyor; ''Cam büyülü bir malzeme. Bu malzemenin renkleri ve formlarıyla oynarken teknik bilgiler ve sanat tutkusunu bir araya getiriyorsunuz. Bu, anda ya da akışta kalarak her seferinde yeni deneyimler kazandırıyor. Cam tasarımı yapma süreci onun dilini konuşmaya başladığımızda bize cevap veriyor. Katı bir malzeme, 180 dereceden yüksek bir ısıda erime noktasına geliyor. O anı yakalayarak cama kalıcı şeklini verme heyecanını yaşamak, benim için en güçlü meditasyon.

*Marie Claire Ağustos 2018 sayısından alıntıdır.


Subscribe