Eylül 05, 2018 0 Comments

Geçtiğimiz günlerde RoseBari'nin kurucu ve tasarımcılarından Bardia Moradi ile yaptığımız keyifli röportajı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tasarım, sanat, ilham ve biraz da İran'dan bahsettiğimiz bu keyifli röportaj için okumaya devam edin lütfen.

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ben Bardia Moradi. Kendimi bildim bileli çağdaş sanata meraklıydım. Resim, heykel ve moda tasarımı… Tahran Azad Üniversitesi’nde petrol mühendisliği okudum. Fakat 2 yıl önce bir kadınla tanıştım, kendisi ressam ve beni sanatı daha derin anlamaya yöneltti. Böylece sanat hayatımı ve gelecek planlarımı değiştirdi. Ben ve en yakın arkadaşım Rozmehr modayla ilgilenmeye başladık. Çünkü Tahran’ın daha çağdaş ve renkli olmaya ihtiyacı olduğuna inandık. RoseBari bu inancımızla kuruldu diyebilirim.

 

Sizce el yapımı ürünlerin avantaj ve dezavantajları neler?

Her şeyin avantaj ve dezavantajları vardır. Sanat ve etkisi olarak baktığımız zaman, markamız RoseBari’nin dezavantajlarını konuşmamız gerekirse, bugünlerde İran’da cesaret edemediğiniz tasarımlar olduğunu söyleyebilirim. Avantajları ise toplumu değiştirme gücüne sahip olması, daha renkli görünebilme ve hayatın siyah beyaz olmadığını, rengin de bizim bir parçamız olduğunu anlatabilmek.

 

Üretme süreci nasıl oluyor? ''İlham'' denilen şey gerçekten var mı?

Siz de iyi bilirsiniz ki, eğer siz görürseniz ve kabul ederseniz hayat ilham verici, işaret ve ipuçlarıyla dolu. Tüm koleksiyonumlarımda en küçük şeylerden bile ilham aldım diyebilirim. Başta da söylediğim gibi Tahran ve insanlarından esinlendik. Burada her şeyin siyah-beyaz olduğunu düşündük ve aksine bir şey yapmaya ilham aldık. Bu yüzden tuvaller boyadık ve kıyafetler üzerine bastık. Bu kıyafetlerimizin üzerinde sanat olduğu anlamına geliyor.

 

Tasarımla moda arasında nasıl bir bağ sizin için? Üretirken trendleri takip ediyor musunuz?

Kesinlikle söyleyebilirim ki moda ve tasarım tamamen aynı şey. Ben her şeyi biraraya getiririm ve çok ayrıntıya girmem. Ben ikisine de sanaat derim ve bence sanat hayattır. Bu yüzden kendi oluşturduğum bir dünyam var ve trendleri takip etmem veya onlardan etkilenmem. Sadece yapmak istediklerimi yaparım. Bazen moda olur, bazen olmaz.

 

Ürünlerinizi nasıl tanımlayabiliriz? Trend parçalar mı yoksa zamansız parçalar mı olarak görüyorsunuz?

RoseBari’ye başlarken bir sanat eserinin üzerine başka bir sanat eseri düşündük. Yani bana sorarsanız RoseBari’nin bazı ürünlerini çerçeveleyip asabilirsiniz. Sanat bize daha iyi bir hayat sağlayacaktır.

 

Markanızla ilgili gelecek planlarınız neler? Yapmayı düşündüğünüz yenilikler veya farklılıklar var mı?

Hayır, sadece şimdiki zamana ve burada nasıl ayakta duracağımıza odaklanıyoruz. Ama RoseBari’nin her alanda çok fazla ürünü olduğunu zamanları görebiliyorum. Bugünlerde farklı bir çizgide olarak daha fazla unisex kıyafet tasarlamayı düşünüyoruz. Planlarımızı kelimelerle değil işlerimizle göstermeyi tercih ederim.

 

 


Subscribe