Eylül 04, 2018 0 Yorum

Düz ve geometrik formları, kaliteli malzemeleriyle öne çıkan Basic Shapes'in kurucusu ve tasarımcısı Pınar Acar'la tasarım algısı ve markasıyla ilgili çok keyfli bir söyleşi gerçekleştirdik. Öncelikle biraz kendisinden bahsetmemiz gerekirse, Pınar Acar 1980 İstanbul doğumlu. Üniversite eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi'nde Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde bitirdikten sonra moda sektöründe tasarımcı olarak çalışmaya başladı. 2007'de Tigsad İç Çamaşırı Yarışması'nda onur ödülü kazandıktan sonra kısa süreliğine Kanada'da Vancouver'da kaldı. Orada bulunduğu süre içerisinde aynı koleksiyonuyla Vancouver Fashion Week'te defile sunumu oldu. Şu an ise giyim ve deri çanta üzerine kendi markasına koleksiyon hazırlıyor. Bir yandan da sektörde freelance tasarım yapmaya devam ediyor. 

Basic Shapes ürünleri daha sade, düz ve geometrik parçalardan oluşuyor. Tasarımlarında zamansız olmaya dikkat eden ve tüm ürünleri tamamen el yapımı olan tasarımcı, ürünün el yapımı olmasının tasarımcısı ile ürünü alan arasındaki köprüyü kurduğunu söyleyerek, bu durumun kendisi için çok özel olduğunu vurguluyor. 

Tasarımlarını yaparken moda ve trendlerden çok fazla kopmadan kendi tarzıyla harmanlayarak içine sinen işler ortaya çıkarmaya çalıştığını söylüyor. ''Her şey ilk adımı atmakla başlıyor aslında. Başladığında, hissettiğinde devamı geliyor. Her zaman tam düşündüğün olmasa da, çalışmakla mutlaka istediğin noktalara varmaya başlıyorsun.'' sözüyle ise tasarım dünyasıyla ilgilenenlere sesleniyor.

Her geçen gün koleksiyona yenilikler katmanın ve markayı beslemenin gerektiğini söyleyen tasarımcı, burada yine en çok işin tasarımcıya düştüğünü, ilham alabilenecek şeylerin sonsuz olduğunu belirtiyor.